Maitsete nädal Põlvamaal?

Avaldatud: 9 september, 2020

See ei ole uudis, see on reaalsus.

Mida teha Põlvamaal sügisel? Ikka matkata kaunitel matkaradadel, nautida lummavat Põlvamaa loodust ning rikastada seda kohalike maitsetega. Madalhooajal ei leita eriti teed Eesti kagunurka. Tuleb leida viise ja võimalusi kohaliku ettevõtluse ja turismi turgutamiseks. Tänavune suvi oli Põlvamaa turismiobjektidele hea aasta, eriolukorrast tingituna leidsid kaasmaalased üles seni unustatud paigad.

Niisama jõude ei istunud  maakondlikud arendusorganisatsioonid ja aktiivsed kohalikud toiduaktivistid, kui nii võib öelda.  Kevadine keeruline olukord tõi erinevate osapoolte mõtetesse korraldada Lõuna-Eestis kampaania Lõuna-Eesti maitsete nädal “Metsast taldrikule”, mille kavandatav toimumisaeg on 5.-15. november 2020. Selle üritusega on põimitud ka Lõuna –Eesti Toidukonverents.

Tartu Maitsete nädal on paljudele tuttav. Aga Lõuna-Eesti maitsete nädal on midagi innovaatilist. Maitsete nädalal on oluline rõhk metsasaadustel (sh ka soode, rabade, jõgede, järvede saadused), mida saab kombineerida aiast ja põllult tuleva kohaliku toorainega. Idee sai alguse kriisi ajal, mil paljud toitlustajad sattusid keerulisse olukorda, kuid samas suurenes tarbija huvi kohaliku toidu vastu.

Maitsete nädala eesmärgiks on suurendada Lõuna-Eesti toitlustusasutuste külastatavust, toetada kohalikku arenevat toidukultuuri, tõsta esile kohalik tooraine ja siinsed väiketootjad ning väärtustada ja arendada koostööd Lõuna-Eesti piirkonnas.

Maitsete nädalat iseloomustab siis kahekäiguline menüü, mida vürtsitab peakoka üllatus. Kõikidel osalevatel ettevõtetel on võimalus etteantud tingimustel luua kordumatu menüü metsa- ja loodusandidest ning rikastades kohalike toorainetega. Olen väga ootus ärevil.

Põlvamaal on maitsete nädala protsessis osalemisest teada andud 6 ettevõtet, millest kolm on toitlustusettevõtted ja kolm nn pop-up söögikohad. Põlvamaistele maitsetele on see võimalus saada nn kaardile, tutvustada põlvamaiseid maitseid ja toidukultuuri. Oluline on ettevõtjate koostöö ja ristturundus. Plaanid hakkavad kohe-kohe paika saama.

Olge valvsad, olge aktiivsed koostööpartnerid.