Mittetulundusühingu Veriora Tsunft karbid said Põlvamaa „Rohelisema märgi“

Avaldatud: 18 detsember, 2017

Põlvamaa Rohelisema märgi kandjate hulka lisandus Mittetulundusühing Veriora Tsunft, kes sai märgi kartongist ja käsitsi valmistatud karpidele.

Tsunft valmistab Räpina Paberivabriku kartongist karpe, mida kasutatakse erinevate käsitöötoodete  pakendamiseks. Kartong on valmistatud 100% Eestist kogutud vanapaberist, värvilisele kartongile on lisatud looduslikku värvainet, mille tõttu on karbid valgustundlikud. Karpe valmistavad töötud ja/või osalise töövõimega inimesed. Vastavalt vajadusele rakendatakse tööle kuni viis karbivalmistajat.

Tsunfti karpidesse on pakendatud nii Haapsalu salle, käsitööküünlaid, ehteid, trühvleid, makroone jne. Ka Süvahavva Loodustalu maitseainete komplektid on tsunfti toode ja huvitav on seejuures, et Süvahavva on nii tsunfti liige kui ka Põlvamaa Rohelisemamärgi omanik.

Üha enam tiheneb koostöö teiste sotsiaalsete ettevõtetega. Nii on Pärnus tegutsev ning puuetega inimesi rakendav Solve et Coagula leidnud pakendi oma puidust tootele pulgapasjanss ehk Hiina kabe. Peatselt saavad ümbrise ka nende valmistatud lõikelauad. Uuest aastast otsivad ühiseid koostöövorme nii tsunft kui Sa Maarja Küla, seda KOPi projekti “Kogemustega koostööni” projekti raames. Põhirõhk on taas pakenditel.

Suure sammu pakendite valmistamise valdkonnas tegi organisatsiooni KÜSKi arenguhüppe projekti toel. Ühingu juht Signe Strohm: “Projekti algusetapis sai ruttu selgeks, et klientide “püüdmisel” või karpide lattu tootmisel ei ole sügavat mõtet, vaid tuleb leida klient, kelle toode sobitub meie pakendisse. Pakend müüb kõige paremini koos tootega ning tihti toode pakendiga samuti. Ka edaspidi püüab organisatsioon jääda mitte niivõrd tootekeskseks ettevõtteks, vaid pigem teenusettevõtteks.”

Lisaks pakendite valmistamisele on märgatud ka tsunfti edasiliikumist tootearenduses. Senini on toimunud üksikud pakendite esitlused koos väikese praktilise tööga. Aasta alguses on Lasva Käsitööselts kutsunud tsunfti osalema “Käsitööga väikeettevõtjaks” programmis, et jagada kogemusi toote arenduse ja pakendamise teemal nii teoreetiliselt kui praktiliselt.

MTÜ Veriora tsunfti karbid on kataloogis vaadeldavad aadressil http://verioratsunft.ee/kataloog_webi.pdf

Veriora Tsunft on mittetulundusühing, mis moodustati septembris 2012. Nagu esimene osa nimest ütleb, koondab organisatsioon kohalikke käsitööhuvilisi ja –tegijaid. Tsunft tegutseb uue Räpina valla piirides, karpe valmistatakse Räpinas, erinevaid õpitubasid korraldatakse Verioral, Leevil ja Oraval.