Pühapäeval, 20. augustil toimus XII Ökofestivali perepäev ja laat

Avaldatud: 22 august, 2017

„Ökofestivali perepäev õnnestus suurepäraselt! Rekordarv kauplejaid ja eelmisest aastast pikem autode rivi näitab Ökofestivali jätkuvat populaarsusest külastajate seas. Korraldusmeeskond oli väga suure eeltöö teinud, et festival sujuks. Ainus, mis perepäeva rikkuda võinuks, oli ilm. Aga ka sel aastal kingiti meile suurepärane laadailm,” võttis tänavuse perepäeva kokku Põlvamaa Arenduskeskuse juhataja Hegri Narusk.

Sel aastal oli Ökofestivalil ligi 200 kauplejat. See on laadaplatsi arvestades ka üsna maksimaalne arv. Laada üks korraldajatest, ettevõtluskonsultant Diana Plakso arvas, et  uusi tulijaid oli väga palju ja see tegi head meelt. „Laata külastasid ka Veterinaar- ja Toiduamet ning Maksu- ja Tolliamet, kes olid nii laada korralduse kui ka ettevõtjatega väga rahul. Ühtegi trahvi ei tehtud ja väikeste puuduste korral tehti selgitustööd. Ettevõtjate tagasiside oli positiivne: kiidetakse, et meie laadakülastaja on teadlik ostja ning oskab hinnata eestimaist toitu ja käsitööd. Taaskord kogesime ka seda, kuidas eriline laada asukoht, Põlva talurahvamuuseumi põlispuude all nii külastajatele kui kauplejatele muljet avaldas”, ütles Diana Plakso.

Põlva maakonna kauplejaid oli 36, neist 13 olid Põlvamaa kvaliteedimärgi „Rohelisem märk” saanud toodete ettevõtted. 2009. aastast alates saavad Põlvamaal toodetud kvaliteetsed tooted tunnuse “Rohelisem märk”, mis kinnitab toote või teenuse piirkondlikku päritolu, kõrget kvaliteeti, looduslike materjalide kasutust ning keskkonnasõbralikku tootmist. Sel aastal olid märgiettevõtjate telgid külastajate paremaks informeerimiseks tähistatud silmapaistvate ühesuguste märkidega.

Osa Põlvamaa „Rohelisema märgi” ettevõtjad oli koondunud ühise, maakonna nime ja logo kandvate telkide alla. Ühistelgis oli kuus ettevõtjat: Süvahavva Loodustalu OÜ, Siidrikoda OÜ, Linaagro OÜ, Hauka Farm OÜ, Marjarull OÜ ja Punni talu.

Keskpäeval loositi Facebooki jagamismängus osalenute vahel Ökofestivali kinkekorv ja selle võitis Eliisabeth Reek. Korvi valmistas MTÜ Ajalehest punutised ja selles olid järgmised Põlvamaa ettevõtjate ja festivali partnerite tooted: Kõlleste Garlicu marineeritud küüslaugud ja küüslauguõisikud, Üvasi talu kitsepiimajuust ja grilljuust, Mesiveski mesi, Siidrikoja auhinnatud käsitöösiider, Wiera küünal, Süvahavva Loodustalu tee, Lõuna Pagarite krõmpsuv leib ja kanepikrõpsud, Marjarulli külmkuivatatud maasika- ja vaarikapüree, MTÜ Karilatsi külaseltsi kodused teed, Peri Mahemõisa apelsinikõrvits, Oidingu Valeri sibulavanik, Andre Farmi juust “Andre Grand”.

Perepäeval sai lisaks laadakaupade ostmisele vaadata ka hobuste rakendispordivõistlust, mille korraldas Lesta Tall. Traditsiooniks saanud töötubades pakkusid erinevaid tegevusi Restaureerimiskeskus (õpetati vanade akende taastamist),  OÜ Villapai (tutvustati erinevaid lapsekandmise võimalusi) ning Maarja Küla (õpetati erinevaid punumisvõtteid).

Talurahvamuuseumi rahvamaja pööningul viidi läbi Vana-Eesti massaaži – soonetasumise õpituba. Perepäeval hoolitses muusikalise naudingu eest Nedsaja Küla Bänd, lapsi rõõmustas ponisõitudega Janne Eespäev.

Teabetelkidega olid kohal Põlvamaa Patrioot, Keskkonnaamet, Eesti Pandipakend, MTÜ Nähtamatud Loomad, Elektrilevi, Eesti Politsei ning aktsiooni Kuhuviia.ee meeskond.

Ökofestival toimus 18.-20. augustini ja lisaks perepäevale oli külastajal võimalik valida erinevaid tegevusi festivali kirevast programmist mitme päeva jooksul. 18. augustil ootasid külalisi Räpina Paberivabrik, Veriora Püramiid ja toimus retk Kiidjärvel metsakuklaste maailma. Samal õhtul sai tutvuda Piusa koobastes nahkhiirtega ja Maanteemuuseumi autokinos romantiliselt aega veeta. Kõigil kolmel päeval võttis külalisi vastu Postitee vahetus läheduses toimetav Andre Juustufarm. 19. augustil toimusid tõelistele looduse sõpradele matkad Võhandu jõe kaldal ja Taevaskodades, samuti teine retk pisikeste metsakuklaste maailma. Mooste mõisa õuel leidis aset juba traditsiooniks saanud Mooste Taaskasutuskoja kirbuturg ja viidi läbi ka looduslike pigmentidega trükkimise õpituba, mida korraldas töökoda Töö & Vile. 20. augustil ootasid külastajaid Mikko talu, Palusalu ja Uibu talu aed. Seto talumuuseum korraldas kodulinnupäeva ja Andre juustufarm pidas sünnipäeva.

Ökofestivali korraldusmeeskond tänab kõiki külastajaid, kauplejaid, abipolitseinikke, teabetelkide koolitajaid, töötubade läbiviijaid ja teisi festivali koostööpartnereid, kes aitasid organiseerida ja sisustada nii Ökofestivali perepäeva kui kogu Ökofestivali nädalavahetust huvitavate ja õpetlike tegevustega. Eriline tänu kuulub Põlva talurahvamuuseumi perele.

Ökofestivali korraldab SA Põlvamaa Arenduskeskus. Toetavad Põlva Maavalitsus ja Põlvamaa Omavalitsuste Liit ning Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu fond meetmest „Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks”.